Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
Tytuł projektu:
Kompetentne Kadry Samorządu
Szkolenia i doradztwo dla pracowników samorządowych w zakresie podatków i opłat lokalnych lub zarządzania nieruchomościami
Cel
Grupa docelowa
Grupa jednostek samorządu terytorialnego spełniających wymogi rekrutacji i zakwalifikowanych do udziału w Projekcie. Do grupy docelowej nie kwalifikują się jednostki samorządu terytorialnego, które wcześniej otrzymały wsparcie w ramach innych Projektów dofinansowanych w konkursach:
- POWR.02.18.00-IP.01-00-005/15
- POWR.02.18.00-IP.01-00-002/17
- POWR.02.18.00-IP.01-00-001/18
- w żadnym innym Projekcie dofinansowanym w ramach konkursu POWR.02.18.00-IP.01-00-002/21
Podmioty realizujące projekt
Za realizację projektu odpowiadają podmioty posiadające wieloletnie doświadczenie w realizacji szerokich inicjatyw na rzecz JST.
FUNDACJA WSPIERANIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU jest organizacją pozarządową, działającą od 2016 r. Podstawowym celem jej działania jest wspieranie zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim w sektorze publicznym. Od samego początku działalności prowadzi m.in. działania doradczo-szkoleniowe skierowane do JST.
ZWIĄZEK GMIN POMORSKICH jest stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego, od niemal 30 lat wspierającym pomorskie JST we wszystkich dziedzinach związanych z ich dobrym funkcjonowaniem. Podejmowane przez ZGP inicjatywy mają przełożenie na jakość życia niemal 900 tys. mieszkańców. Stowarzyszenie posiada wieloletnie doświadczenie we wspieraniu JST w obszarach podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami, realizując w ww. obszarach m.in. kilkadziesiąt konferencji, seminariów, szkoleń i spotkań dla pracowników JST.
ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ jest największą ogólnopolską organizacją skupiającą gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. ZGW RP tworzy szeroką platformę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy gminami (kongresy, konferencje, grupy wymiany doświadczeń, doradztwo, baza dobrych praktyk, różnorodne formy współdziałania z wykorzystaniem technologii informatycznych). Na przestrzeni ostatnich lat ZGW RP intensywnie wspierał gminy w dostosowaniu się do standardów unijnych, realizował różnorakie programy badawczo-analityczne, organizował liczne szkolenia, warsztaty i konferencje wspierające realizację gminnych zadań i doskonalące umiejętności przedstawicieli samorządów.
FUNDACJA AKTYWNYCH INICJATYW ROZWOJU posiada kilkuletnie doświadczenie we współpracy z JST, w tym w ramach realizacji na rzecz lokalnych samorządów przedsięwzięć szkoleniowo-doradczych, m.in. w obszarze e-usług. Realizacja projektu przez tak doświadczone podmioty stanowi gwarancję zapewnienia profesjonalnego wsparcia, dostosowanego do realnych potrzeb JST.
Okres realizacji projektu
Wartość projektu
Wartość dofinansowania
Lider projektu
Fundacja Aktywnych Inicjatyw Rozwoju
Partnerzy projektu
- Partner 1: Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju
- Partner 2: Związek Gmin Pomorskich
- Partner 3: Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
- I. PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH i/lub
- II. ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI (co najmniej 25% JST uczestniczących w projekcie uzyska wsparcie w obszarze zarządzania nieruchomościami)
- średnio 4 osoby na szkolenia z obszaru PODATKI I OPŁATY LOKALNE
- średnio 2 osoby na szkolenia z obszaru ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI (przy czym w obszarze tym wsparcie mogą uzyskać wyłącznie JST dysponujące zasobem lokali użytkowych w minimalnej liczbie 10)
Szkolenia realizowane będą w formie stacjonarnej lub zdalnej – w zależności od preferencji danej JST.
Dokumenty do pobrania
Tematyka
Szczegółowy program ww. szkoleń zostanie dostosowany do potrzeb poszczególnych grup szkoleniowych. Ramowy program szkoleń obejmuje następującą tematykę:
Szkolenia z obszaru podatków i opłat lokalnych
- Powstawanie zobowiązań podatkowych
- Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych
- Przymusowe dochodzenie zaległości podatkowych: egzekucja i ponowna egzekucja
- Zabezpieczenie zaległych podatków: hipoteka i zastaw skarbowy
- Kontrola i inne procedury podatkowe
- Zaświadczenia, informacje podatkowe a tajemnica skarbowa
- Wzruszenie decyzji, czyli co zrobić gdy organ podatkowy źle wydał decyzję?
- Elektronizacja procesu obsługi podatkowej
Szkolenia z obszaru zarządzania nieruchomościami
- Mieszkania chronione-tworzenie i zarządzanie
- Zarządzanie samorządowym zasobem nieruchomości
- Elektronizacja procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości
JST objęta wsparciem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 48 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dotyczy danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH.
JST objęta wsparciem w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 18 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dot. danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI.
Ponadto uzupełnieniem działań szkoleniowych będzie wsparcie w postaci indywidualnego doradztwa prawnego (konsultacje z prawnikiem-ekspertem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI). Zakładamy, że każda z JST będzie mogła skorzystać ze śr. 3 godzin doradztwa w formie bezpośredniej, telefonicznej lub zdalnej.
Wsparcia w projekcie udzielać będą wysokiej klasy specjaliści – trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI, w tym dla JST i ich pracowników.
Wszystkim uczestnikom każdego szkolenia zostanie zagwarantowany komplet materiałów szkoleniowych, stanowiących rozwinięcie zagadnień objętych programem i prezentowanych w trakcie danego szkolenia.
Uczestnicy szkoleń nie ponoszą żadnych opłat związanych z udziałem w projekcie. Wszystkie działania są w 100% dofinansowane.
Często zadawane pytania
- Powstawanie zobowiązań podatkowych
- Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych
- Przymusowe dochodzenie zaległości podatkowych: egzekucja i ponowna egzekucja
- Zabezpieczenie zaległych podatków: hipoteka i zastaw skarbowy
- Kontrola i inne procedury podatkowe
- Zaświadczenia, informacje podatkowe a tajemnica skarbowa
- Wzruszenie decyzji, czyli co zrobić gdy organ podatkowy źle wydał decyzję?
- Elektronizacja procesu obsługi podatkowej
- Mieszkania chronione – tworzenie i zarządzanie
- Zarządzanie samorządowym zasobem nieruchomości
- Elektronizacja procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości
W Projekcie nie mogą wziąć udziału JST, które:
- otrzymały wsparcia w ramach Projektów dofinansowanych w konkursach POWR.02.18.00-IP.01-00-005/15; POWR.02.18.00-IP.01-00-002/17; POWR.02.18.00-IP.01-00-001/18
- uczestniczą już w innym Projekcie dofinansowanym w ramach konkursu POWR.02.18.00-IP.01-00-002/21
- nie dostarczyły podpisanej umowy wzięcia udziału w Projekcie w formie elektronicznej i papierowej
W ogłoszeniu o konkursie w ramach Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na stronie https://www.gov.pl/web/mswia-instytucja-posredniczaca/ogloszenie-o-konkursie.