Cele szkolenia
Szkolenie skierowane jest do osób zatrudnionych w administracji publicznej (w szczególności jednostek samorządu terytorialnego), którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w procesie wydania aktów administracyjnych (decyzji). Szkolenie prowadzone jest w oparciu o obowiązujące regulacje, aktualną linię orzeczniczą. Poszczególne tematy zobrazowane są kazusami z praktyki samorządowej. Uczestnicy szkolenia mają możliwość uzyskania wiedzy, jej poszerzenia z zakresu postępowania administracyjnego, by móc prawidłowo stosować normy w praktyce. W trakcie szkolenia przewidziana jest dyskusja i odpowiedzi na pytania Uczestników.
Szkolenia
online:
Terminy ustalane indywidualnie
Cena netto: 699 zł
Uzyskaj rabat dla swojej Organizacji:
10%
2 os.
15%
3 os.
20%
4 os.
Program szkolenia
- Zagadnienia ogólne
- Uczestnicy postępowania administracyjnego (strona w postępowaniu administracyjnym, uczestnicy postępowania na prawach strony, inni uczestnicy postępowania)
- Załatwienie sprawy (w tym odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych za nie załatwienie sprawy w terminie z rażącym naruszeniem prawa; Bezczynność organu i przewlekłość postępowania, ponaglenie)
- wezwania, terminy (zasady liczenia terminów, termin przypadający na sobotę)
- Prowadzenie postępowania administracyjnego przed organem I instancji
- Wszczęcie postępowania; Omówienie wybranych zagadnień związanych z wszczęciem postępowania (w tym braki formalne wniosku o wszczęcie postępowania, ocena prawidłowości braków, termin na uzupełnienie braków formalnych, wniesienie podania do niewłaściwego organu)
- pojęcie i zakres postępowania wyjaśniającego
- postępowanie dowodowe – omówienie poszczególnych dowodów
- rozprawa administracyjna
- usprawnienie współdziałania organów i posiedzenie w trybie współdziałania – art. 106 6 i art. 106a k.p.a.
- metryki akt sprawy, protokoły, adnotacje; problematyka udostępniania akt sprawy)
- Mediacja w postępowaniu administracyjnym (rozdział 5a, art. 35 5, art. 83 §4, art. 96a–96n, art. 263 § 1, art. 263a i art. 264 § 1a k.p.a.)
- Zawieszenie postępowania (forma, podstawy, konsekwencje)
- Poświadczenia za zgodność z oryginałem dokumentu przez pracownika organu prowadzącego postępowanie (art. 76a 2b i 3, art. 268a k.p.a.)
- Milczące załatwienie sprawy (art. 1 pkt 1, art. 122a–122g, art. 151 3, art. 155a, art. 158 § 1 zd. 2, art. 162a k.p.a.)
- Rozstrzygnięcia organu I instancji – aspekty praktyczne (w tym elementy decyzji, wady decyzji-konsekwencje; wskazanie niespełnionych przesłanek do wydania decyzji zgodnej z żądaniem strony – art. 79a k.p.a., nakaz rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości faktycznych na korzyść strony – art. 81a k.p.a.)
- Weryfikacja decyzji
- Odwołanie, zażalenie; fakultatywny wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy; doprecyzowanie formy uwzględnienia skargi strony w trybie autokontroli; zrzeczenie się prawa do odwołania; zmiana zakresu postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez organ odwoławczy i podstaw do wydania decyzji kasatoryjnej; wytyczne organu odwoławczego w zakresie wykładni prawa
- Zmiana, uchylenie decyzji ostatecznej, Wygaśnięcie decyzji ostatecznej
- Wznowienie postępowania
- Stwierdzenie nieważności decyzji (w tym odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa lub bez podstawy prawnej)
- Administracyjne postępowanie uproszczone (art. 35 3a, art. 163a–163f k.p.a., art. 119 pkt 5 p.p.s.a.)
- Administracyjne kary pieniężne (art. 189a–189k k.p.a.)
- Wydawanie zaświadczenie
- Postępowanie w sprawie wniosków i skarg
Gwarantujemy
- udział w 1-dniowych szkoleniu online (7 h) w godz. 8:00 – 15:00
- dostęp do narzędzia, na którym realizowane jest szkolenie (Zoom, Microsoft Teams, Cisco Webex, Google Meet)
- wykorzystanie podczas warsztatów takich narzędzi jak: Mentimeter, Miro, Mural, Padlet, Jambord
- instrukcje logowania i pomoc naszego helpdesku
- dyspozycyjność naszego konsultanta, który zadba o jakość szkolenia
- pigułki wiedzy i inne materiały dodatkowe
- materiały szkoleniowe w wersji pdf oraz certyfikat online